Čebele in drugi opraševalci pozitivno vplivajo na celotni ekosistem in ohranjanje biotske raznovrstnosti naravi. Biotska raznovrstnost je pomembna pri ohranjanju naravnih habitatov in s tem človeštva, saj zagotavlja hrano, kurivo, kisik, čisto vodo in zrak, stabilizira vreme in podnebje, povečuje sposobnost prilagajanja spremembam, ustvarja in obnavlja rodovitnost zemlje, razstruplja in razgraja odpadke, oprašuje rastline, zatira škodljivce in bolezni kmetijskih pridelkov, ohranja genske vire, ki so ključni za razvoj novih vrst, zdravil in drugih proizvodov, ter prinaša kulturne in estetske koristi.
Čebele so izjemen pokazatelj razmer v okolju. Z opazovanjem njihovega razvoja in zdravstvenega stanja je mogoče zaznati spremembe v okolju in nato še pravi čas ukrepati. Če se ne odzovemo na tovrstna opozorila, so lahko posledive še hujše.
ALI VESTE, DA….
- Čebele oprašujejo kar 170.000 vrst rastlin.
- Brez čebel ne bi bilo toliko različnih vrst sadja in zelenjave ter toliko barv na travniku.
- Vsaka tretja žlica naše hrane je odvisna od opraševanja.
- Čebele in drugi opraševalci bistveno prispevajo k varnosti svetovne preskrbe s hrano, opraševanje pa k temu letno prispeva kar 192 -472 milijard evrov vrednosti.
- Ena medonosna čebela lahko v svojem življenje nabere 1/12 čajne žličke medu.
- Medonosna čebela (Apis mellifera) je le ena od znanih 20.000 vrst čebel in ena redkih, ki se uporablja za pridelavo medu.
- Čebelja družina je velika kot majhno mesto. V njej živi 30.000 do 60.000 čebel delavk, od 300 do 1.000 trotov in ena matica.
- Čebelja matica je edina, ki leže jajčeca. Dnevno izleže tudi 2.000 jajčec.
- Medosne čebele niti zime ne prespijo, ampak se stisnejo v zimsko gručo in se tako grejejo. Aktivne ostanejo vso zimo.
- Matica običajno živi do enega leta do štirih let, delavka poleti od šest do osem tednov ter od štiri do šest mesecev pozimi.
- Brez matice čebelja družina sčasoma umre.
- Če bi delavke trote nehale hraniti, bi umrli od lakote.
- Čebele živijo skoraj povsod po svetu. V nasprotju s splošnim prepričanjem večina čebel gnezdi v duplih, tleh, votlih rastlinskih steblih, stenah … V Evropi večina medonosnih čebel živi v panjih, ki jih je izdelal človek.
- Čebele lahko zapustijo panj, ko se zunanja temperatura dvigne nad 10 stopinj Celzija.
- Medonosne čebele so edina čebelja vrsta, ki po piku umre.
- Da je leta 2017 Generalna skupščina OZN na pobudo Slovenije 20. maj razglasila za svetovni dan čebel.
- Zakaj čebele brenčijo bzzzzz? Medosne čebele zamahnejo s krili 11.400 – krat na minuto, zato slišimo značilno brenčanje.
- Zakaj je satovje popoln šesterokotnik? Čebele so zelo gospodaren in preudaren gradbenik v naravi – satovje je med najučinkovitejšimi strukturami v naravi. Stene satovja so spojene pod kotom 120 stopinj, zato tvorijo popoln šesterokotnik.