Indeks trajnostnega razvoja družbe ali Sustainable Society Index (SSI) je kazalec trajnostnega razvoja v posameznih državah. Izčrpavanje virov, ekološki in okoljski vidiki ter kvaliteta življenja so glavni aspekti trajnostnega razvoja. Indeks trajnostne družbe se torej osredotoča na skupek vseh treh, v želji po istočasnem večanju kvalitete življenja in ohranjanju okolja. 151 držav meri trajnostni razvoj skozi 22 indikatorjev v petih kategorijah:
I Osebni razvoj
1 Zdravo življenje II Zdravo okolje 7 Kakovost zraka III Uravnotežen razvoj družbe 10 Dobro vodstvo |
IV Trajnostni razvoj in varstvo okolja
15 Ločevanje odpadkov V Trajnostni svet 18 Gozdne površine |
Podatke za posamezne države priskrbijo znanstveni inštituti in mednarodne organizacije, vendar je za mnoge države zbiranje teh podatkov zelo težko, njihova verodostojnost pa vprašljiva. Izmed večjih držav tako na primer manjkajo Afganistan, Somalija in Eritreja. Na spodnji sliki lahko vidimo grafično ponazoritev kazalcev Slovenije.
Trajnostni razvoj Slovenije
S slike lahko interpretiramo, da ima Slovenija dobre rezultate pri parametrih glede prehrane, pijače, sanitarno-higienskih razmer ter izobrazbenih možnosti. Na področjih zaposlitev, uporabe obnovljivih virov energije, izpustu toplogrednih plinov in učinkovite rabe energije se Slovenija odreže najslabše.
Vsak izmed indikatorjev je za vsako državo zračunan s statističnimi postopki in ocenjen z 1 – 10. Skupek vseh petih kategorij pokaže skupen indeks države. Med 151 državami so po indeksu trajnostne družbe na prvih treh mestih Švedska (7, 02), Švica (6, 96) in Norveška (6, 95), na zadnjih treh pa Savdska Arabija (4, 23), Katar (4, 13) in Turkmenistan (4, 10). Slovenija se skupaj z Veliko Britanijo in Kenijo nahaja na 51. mestu, z indeksom 5, 93. Za primerjavo: Madžarska je 31.-ta z indeksom 6, 08, Hrvaška 45.-ta (5, 97) in Italija 54.-ta (5, 91). Med sosedami izstopa Avstrija, ki je na visokem petem mestu z indeksom 6, 80.
Podroben opis trajnostnega razvoja družbe lahko preberete tukaj.