Raziskovalci Trinity College iz Dublina so v nedavni raziskavi dokazali, da izumiranje opraševalcev in upad opraševanja v manj razvitih državah ekonomsko bolj prizadene razvitejša gospodarstva in celotno svetovno trgovino s hrano.
Čebele in drugi opraševalci so vitalnega pomena za trajnostni razvoj ter proizvodnjo številnih pridelkov.Jaboljka, jagode, paradižnik, čokolada in kava so samo nekateri bolj znani. Raziskovalci resno opozarjajo, da si svet ne more privoščiti brezbrižno opazovanje izumiranja opraševalcev, posebej ne tistega, ki se odvija v deželah v razvoju. Saj s tem tvegamo preživetja številnih ljudi v teh deželah, izumiranje narave in predvsem tudi višjo inflacijo v razvitih, bolj bogatih dežalah – torej tudi pri nas doma. Dejstva, ki zaskrbljujejo že dolgo časa, a sedaj so dokazali povezave, ki povzročajo konkretno vsakodnevno škodo. Raziskovalci upajo, da bo to prepričalo tudi največje dvomljivce in da bodo s pomočjo njihovega dela ljudje dejansko razumeli, kako opraševanje vpliva na njihovo vsakodnevno prehrano, vse od velikonočnega jajca pa do jutranje kave.
Da lahko s skrbjo za boljšo prehrano opraševalcev in za njihovo gnezdenje, najbolj pripomoremo k njihovemu preživetju, so dokazali v raziskavi, ki je dostopna na tej povezavi.
In prav v naši kampanji SEM SPREMEMBA že leta pomagamo divjim opraševalcem in čebelam preživet s sadnjo medovitih rastlin in izdelavo gnezdlinic – hotelčkov za divje opraševalce. Kako to poteka si lahko ogledate v galeriji in prispevkih. Vabimo vas, da nas posnemate in sami doma pomagate z hotelčki za divje opraševalce ali pa s sadnjo medovitih rastlin. Je enostavno in učinkovito, sedaj pa še znansteveno dokazano, da je to najučinkoviteje.
Celotno raziskavo lahko preberete na spodnji povezavi: Balfour, N. J. & Ratnieks, F. L. (2022). The disproportionate value of ‘weeds’ to pollinators and biodiversity. Journal of Applied Ecology, 00, 1– 10. https://doi.org/10.1111/1365-2664.14132