Vsako leto ob koncu leta mesta tekmujejo, katero bo imelo razkošnješi ognjemet. Žal se ta praksa ne zmanjšuje dovolj hitro, še več iščejo se razlage, da je mogoče imeti t.i. ekološki ognjemet.
Pri portalu Conversation so to problematiko osvetlili iz večih vidikov. V nadaljevanju predstavljamo njihove ugotovitve.
Izdelki za ognjemete so narejeni iz mešanice kemičnih oksidantov, goriva in dodatkov, kot so veziva ali barve, dima in bleščic, ki se med uporabo sproščajo v okolje. Ognjemet prav tako sprošča pline, težke kovine in drobne delce (znane kot PM2,5) v zrak.
Študije so pokazale, da lahko ognjemeti povečajo onesnaženost zraka za 42 % , poškodujejo ozonski plašč in povečajo količino PM2,5 do desetkrat . Nekatere težke kovine in onesnaževala so znane rakotvorne snovi, ki predstavljajo tveganje za človeška dihala .
Različne kemikalije v ognjemetih se sprostijo ob eksploziji. Na primer, znano je, da perklorat – oksidant, ki se uporablja v raketnem gorivu in gnojilih – vpliva na delovanje ščitnice . Ko te kemikalije pridejo v vodne poti ali tla, to vpliva na zdravje prostoživečih živali in ekosistemov, rodovitnost tal pa se zmanjša .
Skupaj s škodljivimi kemikalijami, ki se sproščajo, padavine ognjemeta vključujejo embalažo, kot so karton, zoglenele vžigalne vrvice in plastični odpadki. Moja študija je odkrila 1000-odstotno povečanje mikroplastike v reki Temzi med visoko plimo, šest ur po novoletnem ognjemetu v Westminstru v Londonu, ki je praznoval konec leta 2020.
Glasne eksplozije, ki jih povzročajo ognjemeti, lahko vznemirjajo divje živali ter povzročajo stres in dezorientacijo pri ljudeh in živalih , vključno z nekaterimi hišnimi ljubljenčki . Študije ugotavljajo, da se mnoge živali , vključno s konji , negativno odzovejo s tem, da pobegnejo, medtem ko so ptice pokazale moteno letenje in motene vzorce razmnoževanja. Letos je mladiček rdeče pande poginil v edinburškem živalskem vrtu zaradi nočnega kresnega ognjemeta.
Ognjemeti lahko povzročijo tudi gozdne požare, ki ne samo prispevajo k onesnaženosti zraka, ampak lahko uničijo celotne ekosisteme. Leta 2022 je ognjemet povzročil približno 31.302 požarov v ZDA . Požar v Kaliforniji na površini 500 hektarjev, ki naj bi ga povzročil ognjemet, je po ocenah povzročil 10 milijonov ameriških dolarjev (7,9 milijona funtov) škode.
Kako ekološke so alternative?
Z napredovanjem tehnologije so na trgu na voljo bolj okolju prijazni ali tihi ognjemeti, brezpilotna letala in laserske svetlobne predstave. Toda morda ne bi bilo smiselno preklopiti s tradicionalnih ognjemetov, dokler v celoti ne razumemo posrednih učinkov alternativ.
Okolju prijazni ognjemeti vsebujejo manj kemikalij in proizvajajo manj dima, ker uporabljajo “čisto gorečo” [ dušikovo osnovo ], nitrocelulozo, namesto oglja ali žvepla, ki se uporabljajo pri tradicionalnih ognjemetih. Ti izdelki za ognjemete uporabljajo manjše količine težkih kovin in se izogibajo škodljivim sestavinam, kot sta barij in stronij, ki se običajno uporabljata za izdelavo različnih barv .
Okolju prijazen ognjemet namesto plastike običajno uporablja biorazgradljive materiale, kot sta karton in papir. Vendar bodo še vedno oddajali onesnaženje, kot so PM2,5, kemikalije in odpadki, ki puščajo sled v okolju.
Droni in brezpilotna letala se zdaj pogosto uporabljajo na javnih razstavah in festivalih, saj se vsako leto po vsem svetu proda več kot 2 milijona dronov . Ti niso za enkratno uporabo, lahko jih znova in znova uporabite, poleg tega pa so tihi za razliko od tradicionalnih ali okolju prijaznih ognjemetov.
Leteti pa je mogoče le v primernih vremenskih razmerah. Droni letijo tudi na nižji nadmorski višini (do 120 m , medtem ko potrošniški ognjemeti dosežejo enako višino, kot jo lahko doseže profesionalni ognjemet – do 300 m . Torej lahko droni potencialno bolj vplivajo na ptice in leteče žuželke kot tradicionalni ognjemeti.
In medtem ko bo skupni učinek brezpilotnih letalnikov in laserskih svetlobnih oddaj na okolje in prostoživeče živali potencialno manjši tako med temi dogodki kot po njih, so avstralski raziskovalci ugotovili, da proizvodnja delov za brezpilotnike in laserje prispeva k globalnemu segrevanju ter onesnažuje vodne poti in prst s težkimi kovinami. uporabljajo v njihovi proizvodnji .
Čeprav lahko posamezni ognjemetni dogodki pustijo razmeroma minimalno strupeno zapuščino v lokalnem okolju, se dogajajo vsak dan v svetovnem merilu z dolgotrajnimi učinki na planet in divje živali. To ni vzdržno.
Če se v tem novem letu udeležite večjega profesionalnega ognjemeta, boste namesto ognjemeta na svojem vrtu podprli nujen prehod s številnih dogodkov različnih velikosti, ki povzročajo veliko majhnih žepov onesnaženja, na en glavni dogodek – vse brez stresa zaradi nakupa. , shranjevanje in prižiganje ognjemetov.