Kar smo lahko leta 2024 videli v izjemno dobro gledanem dokumentarnem filmu Buy Now: The Shopping Conspiracy (Nakupovalna zarota), so predhodno pokazale že številne raziskave. A po poročanju britanskega portala Conversation je ta film dodatno spodbudil potrošnike, da ponovno razmislijo o tem, če večja potrošnja pomeni tudi boljše življenje.
Na portalu Conversation so na osnovi tega izdelali lestvico petih potrošniških mitov – prepričanj, ki jih moramo opustiti, če želimo dobro sebi in planetu.
Mit 1: Večji nakup je boljši za potrošnike in družbo
Nakupovalna mrzlica je pogosta praksa za spopadanje z negativnimi čustvi in se morda zdi lažja od potrebne strokovne terapije za spopadanje z negativnimi čustvi. Vendar pa raziskave dosledno kažejo, da materialistična potrošnja vodi v nižjo blaginjo posameznika in družbe. Pravzaprav nove študije poudarjajo, da bi življenjski slog z nizko porabo lahko prinesel večje osebno zadovoljstvo in večje koristi za okolje.
Nekateri bi morda trdili, da več nakupov spodbuja gospodarstvo, ustvarja delovna mesta in podpira javne storitve z davki. Vendar pa je pozitiven vpliv na lokalne skupnosti zaradi globaliziranih dobavnih verig in izogibanja davkom od dohodkov pravnih oseb pogosto precenjen.
Če želite zagotoviti, da vaša poraba resnično podpira vašo skupnost in ne prispeva k ekonomskim neenakostim, je koristno izvedeti več o podjetjih, ki jih podpirate s svojim denarjem.
Mit 2: Novo je vedno boljše
Medtem ko lahko nekatere vrhunske tehnologije dejansko nudijo izboljšave v primerjavi s starejšimi različicami, za večino izdelkov novo morda ni vedno boljše. Kot trdi Grant v svoji knjigi Less , se je kakovost izdelkov v zadnjih nekaj desetletjih zmanjšala, saj proizvajalci dajejo prednost cenovni dostopnosti in se ukvarjajo z načrtovanimi praksami zastarelosti. To pomeni, da namenoma oblikujejo izdelke, ki se po določenem številu uporab pokvarijo, da ohranijo cikel potrošnje in dosežejo svoje prodajne cilje.
Toda starejši izdelki so bili pogosto narejeni tako, da bodo trajali, zato lahko z izbiro rabljenih ali popravilom starejših izdelkov prihranite denar in dejansko zagotovite boljšo kakovost izdelkov.
Novo ni vedno boljše – včasih je starejše blago prestalo preizkus časa.
Mit 3: Biti trajnosten je drago
Res je, da so nekatere znamke uporabile izraz »trajnostno«, da bi upravičile vrhunske cene. Vendar pa je lahko sprejemanje trajnostnih potrošniških praks pogosto brezplačno ali celo prinese nekaj dodatnega denarja, če prodate ali podarite stvari, ki jih ne potrebujete več.
Namesto »kupovanja novih« razmislite o zamenjavi neuporabljenih predmetov z drugimi, tako da s prijatelji, družino ali sosedi organizirate »zabavo za zamenjavo« za stvari, kot so igrače ali oblačila. Odpravljanje nereda v vašem domu bi lahko sprostilo prostor, vam prineslo nekaj veselja in vam lahko tudi pomagalo pri povezovanju z drugimi z izmenjavo predmetov.
Mit 4: Nakup izkušenj je boljši od nakupa materialnih stvari
Prejšnje raziskave so pokazale, da poraba denarja za izkušnje prinaša več sreče predvsem zato, ker ti nakupi bolje zbližujejo ljudi . Toda materialni nakupi, ki vam pomagajo vzpostaviti stik z drugimi, kot je namizna igra, bi lahko prinesli toliko veselja kot izkušnja.
Pri porabi denarja je moja raziskava pokazala, da je ključno razumeti, ali vam bo nakup pomagal pri povezovanju z drugimi, učenju novih stvari ali pomoči vaši skupnosti. Ne gre za to, ali svoj denar porabimo za materialne stvari ali izkušnje.
Prav tako je vredno spomniti, da obstaja veliko dejavnosti, ki vam lahko pomagajo doseči te cilje brez potrebnih stroškov. Namesto da nagonsko posegamo po denarnicah, bi morda lahko razmislili o tem, ali bi nas lahko nepotrošniška dejavnost, kot je zimski pohod ali prostovoljno delo, približala ciljem, kot sta osebna rast ali razvijanje odnosov. Ti cilji so dosledno povezani z boljšim počutjem .
Mit 5: Nakup darila je najboljši način za izražanje ljubezni
Tržniki pogosto spodbujajo sporočilo, da so drage finančne geste najboljši način za izražanje ljubezni in spoštovanja do drugih. Širjenje te ideje jim bo pomagalo prodati več izdelkov. Vendar raziskave kažejo, da bi nas sprejemanje potrošniških idealov dejansko lahko oddaljilo od drugih .
Raziskave so pokazale, da vlaganje v stvari, ki nam lahko prinesejo več časa , kot tudi zapravljanje denarja za druge lahko privede do višjih ravni blaginje. Kombinacija teh vpogledov nakazuje, da je podarjanje našega časa drugim lahko odličen način za izkazovanje naklonjenosti in bi lahko imelo pozitiven učinek.
Na primer, če ponudite varuško za zaposlenega prijatelja ali družinskega člana, pomagate sorodniku pri hišnem projektu ali ponudite svoje sposobnosti, da nekomu svetujete ali ga naučite nečesa novega ali uporabnega, je lahko za druge izjemno dragoceno.
Premislite kako biti prijaznejši do denarnice in prijaznejši do planeta: mogoče se je upreti komercialnim pritiskom za prekomerno porabo in poiskati načine za uživanje v enostavnejših in pristnejših življenjskih užitkih, ki so mnogi tako ali tako brezplačni.