Ponovem prihod Donalda Trumpa v Belo hišo buri duhove in na vseh področjih zastavlja več vprašanj kot odgovorov. Podnebna politika je gotovo v središču razgretega političnega ozračja v ZDA in na svetu. Čeprav Trump ni izdal uradne podnebne agende je iz njegovega zadnjega mandata v Ovalni pisarni in njegovih pogostih pritožb glede čiste energije, mogoče razbrati namige, kaj nas čaka.
Gautam Jain Višji raziskovalec na področju financiranja energetskega prehoda Univerze Columbia v ZDA napoveduje, da bo ponovnemu izstopu ZDA iz Pariškega sporazuma verjetno sledil umik ZDA iz Okvirne konvencije Združenih narodov o podnebnih spremembah. To je pogodba iz leta 1992, ki je temelj mednarodnih pogovorov o podnebju UNFCCC.
V primeru izstopa iz te pogodbe bo skoraj nemogoč ponoven pristop k pogodbi, ker bi za to bilo potrebno soglasje dveh tretin senata. Številne miljardne namenjene za blažitev posledic podnebnih sprememb in spodbude za zeleni prehod se bodo pomembno zmanjšala ali ukinile predvideva Gautam Jain, a po njegovem mnenju obstajajo tudi stvari, ki jih bo Trump težko naredil ali pa jih ne bo mogel narediti.
Zavrnitev politike čiste energije
Glasno je govoril o zavrnitvi politike čiste energije. Morda pa bo težje kot si predstavlja odpraviti ogromne naložbe Bidnove administracije v čisto energijo, ki so prepletene s prepotrebnimi naložbami v infrastrukturo in proizvodnjo v zakonu o infrastrukturnih naložbah in delovnih mestih ter zakonu o zmanjševanju inflacije.
Ker je oba zakona sprejel kongres, bi Trump za njuno razveljavitev potreboval večino v obeh domovih.
Tudi če republikanci nadzorujejo oba domova kongresa in Belo hišo – bo razveljavitev teh zakonov izziv. To je zato, ker so ugodnosti teh zakonov močno deležne republikanske države. Trumpovi zavezniki v naftni in plinski industriji imajo prav tako koristi od davčnih dobropisov zakona za zajemanje ogljika, napredna biogoriva in vodik.
Zakon o zniževanju inflacije
Čeprav zakona o zniževanju inflacije morda ne bo mogoče razveljaviti, bo skoraj zagotovo prilagojen. Davčne olajšave za potrošnike, ki kupujejo električna vozila, so verjetno ogrožene, tako kot uredba, ki zaostruje standarde onesnaževanja iz izpušnih cevi, zaradi česar so avtomobili na baterije za mnoge neekonomični.
Slabi obeti za povečanje fosilnih goriv
Trump govori tudi o povečanju proizvodnje fosilnih goriv in skoraj zagotovo bo sprejel ukrepe za spodbujanje industrije z deregulacijo in odpiranjem več zveznih dežel za črpanje nafte. Toda obeti za množično povečanje proizvodnje nafte in plina se zdijo slabi.
Združene države že proizvajajo več surove nafte kot katera koli država doslej. Naftna in plinska podjetjaodkupujejo delnice in izplačujejo dividende delničarjem z rekordno hitrostjo, česar ne bi storila, če bi videla boljše naložbene priložnosti.
Trgi odločajo o prihodnosti čiste energije
Eden od virov čiste energije, za katerega se bo Trump zelo verjetno zavzel je jedrska energija.
In kljub njegovi kritiki vetrne in sončne energije bodo naložbe v obnovljivo energijo verjetno še naprej naraščale zaradi tržne dinamike, zlasti zaradi vetrnih in solarnih projektov na kopnem, ki postajajo stroškovno učinkovitejši od premoga in plina.
Pričakovati je, da bo umik ZDA iz Pariškega sporazuma ter regulativna in politična negotovost, ki jo prinaša Trump verjetno upočasnila tempo naložb. Pričakovani inflacijski učinek njegove ekonomske politike bo skoraj gotovo izničil koristi nižjih stroškov kapitala, kar bi naj bila posledica letošnjega znižanja obrestnih mer centralnih bank. Vse to si pa naš segrevajoči planet težko privošči.